زبان در تارو پود وجودهرانسانی ریشه دوانده؛ هویت آفرینی برای ملت‌ها، همزیستی مسالمت‌آمیز بین انسان‌ها وتفاهم و همگرایی از رخدادهای حیاتی است که زبان در زندگی ما در آن ایفای نقش می‌کند.

ما یک زبان معیارو مشترک داریم که نه در دوره جدید و معاصر که از قرون پنجم و ششم و از عصر سلجوقیان به بعد به‌وجود آمده‌اند و آن زبان فارسی است.

امروزه خطری که زبان‌های محلی را در کشور تهدید می‌کند، گسترش رسانه‌ها و برتر بودن زبان رسمی است. در رسانه‌های امروزی تنها زبانی که مورد استفاده قرار می‌گیرد زبان رسمی- فارسی معیار- است. این اتفاق باعث شده که زبان‌های محلی کم کم دچار آسیب شده و به مرور زمان واژه‌ها و ساخت اصلی خود را از دست بدهند.

نکته بعدی که درباره زبان محلی به‌عنوان یک خطر و آسیب جدی عنوان می‌شود مسئله انتقال بین نسلی است؛ به این معنا که برخی والدین که زبان محلی دارند با کودکان خود به زبان معیار صحبت می‌کنند. این باعث می‌شود که نسل بعد به زبان مادری خود دیگر تکلم نکند چون آن را فرا نگرفته است.

زبان ‌های محلی به ویژه زبان‌های اقلیتی یا بومی دریچه انتقال فرهنگ‌ها،‌ ارزش‌ها و دانش سنتی محسوب می‌شوند و مرگ هر زبان به معنای مرگ گوشه‌ای از فرهنگ بشر است.

حفظ زبان مادری، استمرار هویت ملی است.

و در حال حاضر رسانه ها و شبکه های محلی در استان ها باید سعی کنند که در گویش خود زبان محلی را حفظ کنند تا فرهنگ زنده بماند.

محبوبه سادات مجدالاشرافی 

جستجویی در سایتها

http://newspaper.hamshahrionline.ir             https://www.irna.ir            https://www.isna.ir


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

هوش هیجانی آموزش کسب وکار اینترنتی تالش لرن HTML5 همه چی موجوده دانلود فیلم Rob سایت تبادل لینک دانلود آهنگ جدید دکتر علی اکبری